Probiotiká v kozmetike

Dermatológovia aj kozmetičky výrazne odporúčajú kozmetiku s obsahom probiotík a prebiotík. Práve probiotiká a prebiotiká v kozmetike vyrovnávajú kožný mikrobióm a tým napomáhajú odstrániť akné, ekzém, ružovku, seboreickú dermatitídu, rosaceu ale aj precitlivenosť pleti a začervenanie. Našu pokožku udržujú zdravú a hydratovanú. Výskum z roku 2019 naznačuje, že probiotiká môžu tiež pomôcť znížiť riziko rakoviny kože spojené s poškodením UV žiarením a teda aj vzniku vrások. 

 

Čo sú to PROBIOTIKÁ?

Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ľudskom tele. Ovplyvňujú správne fungovanie nielen tráviaceho, ale aj imunitného systému. Zvyknú sa spomínať v súvislosti so správnym fungovaním črevného mikrobiómu, ktorý často narúša nevhodná životospráva alebo antibiotika.

Aj naša pokožka má svoj „ekosystém“, ktorý je potrebné udržiavať v dobrej kondícii – vďaka nemu dokáže bojovať proti infekciám, reguluje zápalové procesy a ostáva pevná a hydratovaná. Pokiaľ jej probiotické baktérie chýbajú, môže sa tento nedostatok prejaviť vo forme viacerých kožných problémov.

V pleti sa nachádzajú dobré aj zlé baktérie. Donedávna sa vedci zaoberali predovšetkým vplyvom črevnej mikroflóry na celý organizmus, teraz sa však zaoberajú aj jej vplyvom na kožu. Existuje tisíce druhov baktérií žijúcich na ľudskej koži.  

Znížiť hladiny dobrých baktérií a tak zapríčiniť rôzne zápalové ochorenia alebo vznik vrások môže množstvo faktorov. Napríklad veľmi agresívne čistiace prostriedky, produkty s veľmi kyslím ph, veľmi agresívne konzervačné látky alebo veľmi časté čistenie s abrazívnymi produktami (peeling).

Ak dobré baktérie nedokážu prežiť a prevažujú zlé baktérie, ktoré sa na pleti objavili z rôznych dôvodov, vznikajú problémy, ktoré môžu viesť až dlhodobo k zhoršenému stavu pleti. Následkom zlej mikroflóry môže vzniknúť aj ekzém, zvýšená citlivosť našej pleti, seboreická dermatitída, rosacea a ďalšie zápalové ochorenia kože. Vtedy nám dokáže pomôcť práve posilnenie ochrannej bariéry pleti pomocou probiotík. Probiotiká pozitívne ovplyvňujú zápalové procesy na pokožke, ako je napríklad akné, ružovka a vyššie spomínané kožné ochorenia.

akné

Rastúci výskum naznačuje, že produkty starostlivosti o pleť s prebiotikami a probiotikami môžu pomôcť pri týchto zápalových ochoreniach kože tým, že pomáhajú dostať zdravé mikróby späť do rovnováhy a udržiavať zdravý a rozmanitý kožný mikrobióm. 

Zápalové procesy, ktoré spôsobujú akné či ružovku, možno zmierniť aj ich konzumáciou. Vďaka tomu, že stabilizujú črevnú stenu a obmedzujú rast mikroorganizmov, ktoré môžu byť pôvodcami zápalu, tak redukujú zápal a aj výskyt škodlivých baktérií. Probiotiká teda podporujú čistotu pleti a znižujú suchosť.
 
Vyvážený mikrobióm môže pomôcť znížiť nie len ekzém, akné a suchú pokožku, ale dokonca aj vznik vrások.
Poškodenie UV žiarením zo slnka vytvára deštruktívne voľné radikály, ktoré poškodzujú bunky a môžu vytvárať vrásky. Výskum z roku 2019 naznačuje, že probiotiká môžu tiež pomôcť znížiť riziko rakoviny kože spojené s poškodením UV žiarením a teda aj vzniku vrások.
 
"Niektoré baktérie môžu pomôcť predchádzať rakovine kože a môžu zmeniť niektoré spôsoby rastu kože, aby mala zdravší vzhľad, " hovorí dermatológ
 
Je klinicky preukázané, že ich aplikácia na kožu znižuje výskyt zápalu, redukuje precitlivenosť pleti a začervenanie, a tým zlepšuje jas a tón pleti, vzhľad jemných liniek a vrások. Okrem toho probiotiká pôsobia priamo proti baktériám, ktoré sídlia v mazových žľazách, spôsobujú pupienky a obmedzujú ich aktivitu.
 
probiotiká v prírodnej kozmetike
 
 
 
Niektoré probiotiká zvyšujú produkciu ceramidov alebo lipidov (tukov) a tým môžu pôsobiť ako ochranná vrstva na pokožke a uzamykať v nej vlhkosť pre žiarivejší, hydratovaný a vyvážený vzhľad. Tak isto udržujú hladinu baktérií spôsobujúcich akné pod kontrolou.
 
"Ľudia s ekzémom majú nižšie hladiny ceramidov, takže ich nahradenie môže byť veľmi dôležité," hovorí dermatológ
 
Jedným z najznámejších kmeňov probiotík je LACTOBACILLUS, ktorý navyše pôsobí aj proti starnutiu pleti.
 
 Práve toto probiotikum sa nachádza skoro v každom jednom produkte značky BARBORA LORI.
 
Lactobacillus Ferment je jednou z najvýnimočnejších ingrediencií v kozmetickom priemysle. Je bohatý na vitamíny a minerály, ktoré vyživujú a hydratujú povrch, na ktorý sa aplikuje, a zanechávajú ho zdravší. Lactobacillus Ferment tiež bojuje proti baktériám na koži, ktoré vedú k infekcii a zápalu. Má silný upokojujúci účinok, ktorý naopak posilňuje schopnosť pokožky brániť sa pred agresormi.
 
Lactobacillus môže znížiť zápal kože a zlepšiť kožnú bariérovú funkciu. Môže znížiť akné a začervenanie. Výskum tiež odhalil, že tento ferment môže zohrávať úlohu pri pomoci mikrobiómu pokožky tak, že udržiava zdravú zmes flóry. Je to výhoda, ktorá môže znížiť riziko niekoľkých bežných, často nepríjemných kožných ochorení.
 
Lactobacillus je súčasťou ľudského črevného mikrobiómu, ktorý nám pomáha tráviť potravu. Typy týchto baktérií sa často používajú ako probiotický doplnok na podporu zdravia našich čriev.
Viac o tejto látke a jej užasnej hydratačnej funkcii, ktorá je klinicky preukázaná nájdete v článku 
 
Starnutím sa pH pleti zvyšuje - začína byť viac alkalické (zásadité), a na koži sa tým pádom môže začať dariť "zlým" baktériám na úkor tých zdraviu prospešných. PH našej pokožky si vieme zvýšiť aj používaním veľmi agresívnych silno zásaditých čistiacich prostriedkov. Keď však pleti dodáte probiotiká, napomôžete opätovnému zníženiu ph v pokožke.
Preto na čistenie pleti je vhodné používať veľmi jemné čistiace mlieka, ktoré sú šetrné k Vašej pleti.  Čistiace mlieko na tvár BARBORA LORI má ph podobné Vašej pleti a obsahuje veľmi jemný veganský tenzid, ktorý Vašu pleť dokonale a jemne vyčistí. 
 
"Umývanie tváre dvakrát denne a nanášanie hydratačného krému a produktu s SPF ochranou každý deň pomáha udržiavať zdravý mikrobióm pokožky." 
hovorí dermatológ.
 
probiotiká v organickej kozmetike
 
Aplikovať by ste na pleť ale mali zároveň aj prebiotiká, ktoré vyživujú priateľské baktérie na koži a podporujú zdravý stav kožného mikrobiómu. Prebiotiká pôsobia ako výživa výhradne pre baktérie prospešné pre pleť, nie pre škodlivé patogény. Priateľské baktérie sa potom na koži množia rýchlejšie ako škodlivé, a výsledkom je obnova rovnováhy mikrobiómu.

V mojej kozmetike BARBORA LORI nájdete prebiotikum INULÍN v Upokojujúcom a hydratačnom toniku 

Upokojujúce a hydratačné tonikum . Získava sa extrahovaním z koreňa čakanky. Pri lokálnej aplikácii INULÍN pomáha probiotikám prosperovať, udržuje pokožku mladistvú a posilňuje bariéru. Preto odporúčam po vyčistení pleti, kedy je mikrobióm pokožky rozhodený, používať Upokojujúce a hydratačné tonikum BARBORA LORI, ktoré dá Vašu pokožku znova do poriadku.

 

Aplikácia probiotík a prebiotík na pokožku je najpriamejším a najúčinnejším spôsobom, ako ovplyvniť mikrobióm pokožky.

 

Slovenská prírodná kozmetika Barbora Lori